Sector 3 - Power Workers Union

Sector 3

Chief and Principal Stewards

Vice President

  • Tom Chessell
    Tom Chessell Vice President Sector 3

Sector Reps

  • Jeff Priddle
    Jeff Priddle Sector Rep
  • Todd Dion
    Todd Dion Sector Rep. - Alectra
  • James Middleton
    James Middleton Sector Rep. - Toronto Hydro
  • Colin Ruttan
    Colin Ruttan Sector Rep
  • Bryan Roberts
    Bryan Roberts Sector Rep

Chief Stewards

UNIT 1 Elizabeth Downing (Inergi LP)
UNIT 2 Marc Levesque (HO)
UNIT 3 Vince Garisto* (HO)
UNIT 4 Francesca Guaiana* (HO)
UNIT 5 Sandra Bress (HO CSO)
UNIT 6 Cody Niven (HO)
UNIT 7 Kevin O’Rourke (HO)
UNIT 9 Dolores Maddison (HO)
UNIT 10 Ted Taylor (HO)
UNIT 11 Brian Nowry (HO)
UNIT 12 Craig Middleton (HO)

UNIT 13 Bobbie Sullivan (HO)
UNIT 14 Dave Watts (HO)
UNIT 15 Darlene Nelson (HO)
UNIT 16 Paul Robertson* (HO)
UNIT 17 Bruce Newton (HO)
UNIT 18 Colin Ruttan (HO)
UNIT 19 George Harrison (HO)
UNIT 20 Peter Burgstaler* (HO)
UNIT 21 Bryan Roberts (HO)
UNIT 22 Daniel McNally (HO)
UNIT 23 Todd Dion (Alectra Utilities)
UNIT 24 Robert Busch (IESO)

UNIT 25 Jeff Priddle (NU)
UNIT 26 Reg Clarke (CNU)
UNIT 27 Jason Graves (CSU)
UNIT 28 Serge Laflamme* (ESA N)
UNIT 29 Jenn Vautour (ESA S)
UNIT 30 Cole Stewart (SWU)
UNIT 31 Jason Pardy (HH)
UNIT 32 Paul Garden (HH)
UNIT 33 Mike Mahar (HH)
UNIT 34 Lineisha Bernard (TH Inside)
UNIT 35 Roy Perl (TH Outside)
UNIT 36 James Middleton (TH/Cogeco)
UNIT 37 Jim Fogt (Alectra Brampton)
UNIT 38 Drew McMacken (Alectra Miss)
UNIT 39 Nik Ristevski (Alectra Ham./St.Cath)

Principal Stewards

3-25 NORTHERN UTILITIES (NU)

  • Algoma Power – Doug Jeffery
  • Kenora – Steve Brennen
  • PUC Services – Jeff Priddle (CS)
  • Sioux Lookout – Steven Rattai

3-27 CENTRAL SOUTHERN UTILITIES (CSU)

  • Brant County Municipality – Don Morton
  • Grimsby – Phil Parkinson
  • Halton Hills – Jason Graves (CS)
  • Lakeland Power Distribution – Curtis Healey
  • Quality Tree Service – Wayne MacPhee
  • SouthWestern Energy – Brad Miller
  • Kitchener Wilmot Hydro – Jason Harrison
  • Milton – Adam Charlebois

3-26 CENTRAL NORTHERN UTILITIES (CNU)

  • Collus PowerStream – Cindy Muller
  • InnPower Corporation – Steve Edwards*
  • Newmarket HEC – Brian Hess
  • Orangeville – Dave Brett
  • Whitby (Inside) – Julie Scriver
  • Whitby (Outside) – Reg Clarke (CS)

3-30 SOUTH WESTERN UTILITIES (SWU)

  • Entegrus – Fred VanBavel
  • ERTH Power Corporation – Ann Paquette
  • ERTH Holdings – Ann Paquette
  • London Hydro – Cole Stewart (CS)
  • Rogers Communications – Shane Middelkamp
  • Tillsonburg Hydro Inc. – Kyle Jacobs
  • Westario Power Inc – Chris Haslam

3-36

  • Cogeco Peer 1 – Daljeet Matharu

Legend

BP Bruce Power IESO Independent Electricity System Operator
CNL Canadian Nuclear Laboratories NHSS New Horizon System Solutions
CS Chief Steward NWMO Nuclear Waste Management Organization
CSO Customer Service Operations OPG Ontario Power Generation
ESA Electrical Safety Authority OPG-N Ontario Power Generation Nuclear
KIN Kinectrics TH Toronto Hydro
HH Hiring Hall * Acting
HO Hydro One
Font Resize