Elected Representatives

The PWU is a strong union because we have democratically elected leadership guiding a strong membership.

Sector 1

  • Andrew Clunis
    Andrew Clunis Vice President Sector 1
  • Martin Wagget
    Martin Wagget Sector Rep
  • Paul Seaman
    Paul Seaman Sector Rep
  • Albert Sham
    Albert Sham Sector Rep

Chief Stewards

UNIT 1A Paul Catanho (BP)
UNIT 1B Asif Raza (BP)
UNIT 2 Jeremy Hatt (BP)
UNIT 3 Chris Reid (BP)
UNIT 4 Paul Seaman (BP)
UNIT 5 Bob Masterson (BP)
UNIT 6 Linda Crombeen (BP)
UNIT 7 Adam Burgess* (BP)
UNIT 8 Steve Piper (BP/Compass)
UNIT 9 Caelen Lankin (OPG-N)
UNIT 10 Albert Sham (OPG-N)
UNIT 11 Al Vennema (OPG-N)
UNIT 12 Don Nelson (OPG-N)
UNIT 13 Stephen Welsh
(OPG-N/COMPASS)
UNIT 14 Elaine Ledwidge
(OPG/NWMO/KNSS Inc.)

UNIT 15 Martin Homan (OPG-N)
UNIT 16 Mary Fazio (KIN)
UNIT 17 Keith Falconer (OPG-N)
UNIT 18 Martin Wagget (OPG-N)
UNIT 19 Scott Thomson
(OPG-N/COMPASS)
UNIT 20 Shea Goddard (OPG-N)
UNIT 21 Ian Kurz (OPG-N)
UNIT 22 Monica Hickey* (OPG-N)
UNIT 23 Bridget McMenamin (OPG-N)
UNIT 24 Darcy McGrath (CNL)
UNIT 25 Dave Bell* (OPG-N)
UNIT 26 Gary Lemelin (HH)

Principal Stewards

1-04/1-08 Compass BP –
Vacant
1-13 Compass – PNGS –
Jennifer Murray
1-13 Compass – PLC/Brock Road –
Afsana Moon Moon
1-19 Compass Darlington –
Dan McCann
1-14 NWMO –
Michael Orrett
1-14 KNSS Inc. –
Quinton Jacobs

Sector 2

  • Jeff Parnell
    Jeff Parnell Vice President Sector 2
  • Mike Hambly
    Mike Hambly Sector Rep
  • Larry Decorte
    Larry Decorte Sector Rep
  • Owen Robinson
    Owen Robinson Sector Rep

Chief Stewards

UNIT 1 Tylor Marusyk (OPG)
UNIT 2 Gene Capasso (OPG)
UNIT 7 Owen Robinson (RG)
UNIT 8 Mike Hambly (OPG)
UNIT 9 Wes Townsend (OPG)
UNIT 10 Larry DeCorte (OPG)
UNIT 11 Susan Duprey (OPG)
UNIT 12 Gary Neal* (OPG)
UNIT 13 Chantal Marier (NHSS)
UNIT 14 Kevin Engineer (OPG)
UNIT 15 Roger Mundy (OPG)

Principal Stewards

REGIONAL GENERATORS (RG)

  • Atlantic Power – Donald Doucet
  • Bracebridge Generation – Jeff Willie
  • Brighton Beach Power – Darrell Meeks
  • Brookfield Power Wind Operations – Mike McLean
  • Covanta Durham York – Tim Hanlon
  • Enwave Windsor – Sean Brennan
  • EthosEnergy – Brad Fisher
  • Great Lakes Power Limited – Dave Derbyshire
  • Mississagi Power – Owen Robinson (CS)
  • Portlands Energy Centre – Ravi Seegobin
  • TransAlta – Everett Whyte

Sector 3

  • Tom Chessell
    Tom Chessell Vice President Sector 3
  • Bryan Roberts
    Bryan Roberts Sector Rep
  • Jeff Priddle
    Jeff Priddle Sector Rep
  • James Middleton
    James Middleton Sector Rep. - Toronto Hydro
  • Todd Dion
    Todd Dion Sector Rep. - Alectra
  • Colin Ruttan
    Colin Ruttan Sector Rep

Chief Stewards

UNIT 1 Elizabeth Downing (Inergi LP)
UNIT 2 Marc Levesque (HO)
UNIT 3 Tim Huisman (HO)
UNIT 4 Francesca Guaiana* (HO)
UNIT 5 Sandra Bress (HO CSO)
UNIT 6 Cody Niven (HO)
UNIT 7 Kevin O’Rourke (HO)
UNIT 9 Dolores Maddison (HO)
UNIT 10 Ted Taylor (HO)
UNIT 11 Brian Nowry* (HO)
UNIT 12 Craig Middleton (HO)
UNIT 13 Bill Crawford* (HO)
UNIT 14 Dave Watts (HO)

UNIT 15 Darlene Nelson (HO)
UNIT 16 Paul Robertson* (HO)
UNIT 17 Bruce Newton (HO)
UNIT 18 Colin Ruttan (HO)
UNIT 19 George Harrison (HO)
UNIT 20 Peter Burgstaler* (HO)
UNIT 21 Bryan Roberts (HO)
UNIT 22 Daniel McNally (HO)
UNIT 23 Todd Dion (Alectra Utilities)
UNIT 24 Robert Busch (IESO)
UNIT 25 Jeff Priddle (NU)
UNIT 26 Reg Clarke (CNU)

UNIT 27 Jason Graves (CSU)
UNIT 28 Serge Laflamme* (ESA N)
UNIT 29 Jenn Vautour (ESA S)
UNIT 30 Cole Stewart (SWU)
UNIT 31 Jason Pardy (HH)
UNIT 32 Paul Garden (HH)
UNIT 33 Dan Bannerman (HH)
UNIT 34 Lineisha Bernard (TH Inside)
UNIT 35 Roy Perl (TH Outside)
UNIT 36 James Middleton (TH / Cogeco)
UNIT 37 Jim Fogt (Alectra Brampton)
UNIT 38 Drew McMacken (Alectra Miss)
UNIT 39 Nik Ristevski (Alectra Ham./St. Cath)

Principal Stewards

3-25 NORTHERN UTILITIES (NU)

  • Algoma Power – Doug Jeffery
  • Synergy North Corp. – Steve Brennen
  • PUC Services – Jeff Priddle (CS)
  • Sioux Lookout – Steven Rattai

3-27 CENTRAL SOUTHERN UTILITIES (CSU)

  • Brant County Municipality – Don Morton
  • Grimsby – Phil Parkinson
  • Halton Hills – Jason Graves (CS)
  • Lakeland Power Distribution – Curtis Healey
  • Quality Tree Service – Wayne MacPhee
  • SouthWestern Energy – Brad Miller
  • Kitchener Wilmot Hydro – Jason Harrison
  • Milton – Laura Crowe

3-26 CENTRAL NORTHERN UTILITIES (CNU)

  • Collus PowerStream – Cindy Muller
  • InnPower Corporation – Kassandra Busch*
  • Newmarket HEC – Brian Hess
  • Orangeville – Dave Brett
  • Whitby (Inside) – Julie Scriver
  • Whitby (Outside) – Reg Clarke (CS)

3-30 SOUTH WESTERN UTILITIES (SWU)

    • ERTH Power Corporation – Ann Paquette
    • ERTH Holdings – Ann Paquette
    • London Hydro – Cole Stewart (CS)
    • Rogers Communications – Shane Middelkamp
    • Tillsonburg Hydro Inc. – Kyle Jacob
    • Westario Power Inc – Tyler Perkins

3-36

      • Cogeco Peer 1 – Daljeet Matharu

  • Peter Kelly
    Peter Kelly Retired Workers’ Chapter
  • Andrew Kolar
    Andrew Kolar Staff Union
  • Jason Pardy
    Jason Pardy Sector Rep Hiring Hall

Legend

BP Bruce Power IESO Independent Electricity System Operator
CNL Canadian Nuclear Laboratories NHSS New Horizon System Solutions
CS Chief Steward NWMO Nuclear Waste Management Organization
CSO Customer Service Operations OPG Ontario Power Generation
ESA Electrical Safety Authority OPG-N Ontario Power Generation Nuclear
KIN Kinectrics TH Toronto Hydro
HH Hiring Hall * Acting
HO Hydro One
Font Resize